Кратки видео водич за напредније кориштење форума:

Sign in to follow this  
Followers 0
majoр

Југославија: Ко? Како? Зашто?

51 одговора у овој теми

5 minutes ago, majoр said:

Брате, опет грешка. 1. децембра 1918. у Београду нису се ујединили СЦГ и Народно вијеће Словенаца, Хрвата и Срба у КСХС него Србија са НСХС постала је Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца.

Брале!

Ја ти не причам што је тада било, не наводим ти историјске примјере и бла бла бла бла.....

Но ти зборим што сад треба да буде стожер окупљања Српства, но си ти забагова нешто ноћас.

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Подели на другим страницама
Just now, Стијенски said:

Брале!

Ја ти не причам што је тада било, не наводим ти историјске примјере и бла бла бла бла.....

Но ти зборим што сад треба да буде стожер окупљања Српства, но си ти ка Србијанац забагова нешто ноћас.

Брале а ја теби кажем издржите да будете Срби, ако и не верујете у Бога поштујте СПЦ и говорите српским језиком ( никако екавицом ) и Србија ће доћи. Ма може Мило Гора да буде и званично примљена у НАТО.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
7 minutes ago, majoр said:

Брале а ја теби кажем издржите да будете Срби, ако и не верујете у Бога поштујте СПЦ и говорите српским језиком ( никако екавицом ) и Србија ће доћи. Ма може Мило Гора да буде и званично примљена у НАТО.

Брат мој. Срба у Црну Гору има вјеруј ми ви бисте се зачудили колико нас је. Ада што су Црногорци без Срби. Ал то у медијима не може да се нађе јер то се не приказује наравно. 

Сви ми прави Црногорци смо под окриљем наше Митрополије црногорско-приморске(СПЦ), и нашег достојног Владике Амфилохија. Владика нам је чудо, само Бог да га поживи на многаја љета, да обновимо капелу на Ловћену и да се Црна Гора врне себи, а Владика све то држи и ради на томе.

А ми смо сви вјерници брате мој, атеисти су ти само Монтенегрини, то ти је статистика доказала сто пута. А најјаче је што су код Мираша аветнога све атеисти, који појма немају шта је Црква, шта је Господ, шта је Литургија. Ал ето, то се распало брате мој. Само оно што је Бог установио опстаје и опстаће за вјеки вјеков. А Црна Гора ће вазда бит Српска и никако друкче иначе је нема. ;) 

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Ствари су обично далеко компликованије него што ми учимо по историјама. Колко сам нешто натуцао о овоме, уједињене српске државе су биле на столу све време док је и Русија била у рату. После рата - Русије нема да загризе за нас, Француска разваљена и пуна својих проблема, велике силе са својим калкулацијама и очекивањима, и могли смо да прихватимо Југославију, са два народа која би кочила "српски фактор", или да "узмемо" оно што смо већ до тад држали, уз додатак можда Црне Горе, која није била спорна да уђе у састав Србије.

Кад се тако нешто ставило пред нас, наши су прихватили, са очекивањима да ћемо бити довољно паметни да и такву државу уредимо на начин који би нама одговарао. И покушали смо, ал није ишло.

И баш пре него што су убили Александра, он је почео да тражи начине да се са Хрватима у миру разиђемо, проблем је само било разграничење (са Словенцима није било никаквих спорења око територија).

Подели овај одговор

Линк према одговору

Напротив, после 100 година ствари никада нису биле једноставније.

Несуђеним "Лондонски уговором"  1915. је нуђена је Велика Србија под условом да се Краљевина Србија преда Вардарску Македонију Бугарској за њен улазак у рат на страни Сила Антанте. И Карађорђевићи и Никола Пашић су одбили "Лондоснки уговор". Можда им можемо опростити јер би Силе Антанте цртале границе према својим интересима али опет ми би могли да се држимо "Лондонског уговора" као што се сада држимо Дејтонског споразума и Резолуције 1244 Савета безбедностии УН....

http://www.nspm.rs/politicki-zivot/londonski-ugovor-1915-propustena-sansa.html

2. грешка: по повратку са мисије у Сплиту, Војвода Мишић предлаже 1918. да се прошири Краљевина Србија а никако да се ствара нека држава са Хрватима и Словенцима. Регент Александар Карађорђевић није послушао Војводу. 

http://blog.b92.rs/text/15594/Војвода-Живојин-Мишић--Извештај-краљу-Александру/

После покушаја убиства хрватког вође Стјепана Радића, краљ Александар му је понудио да Хрватска напусти Југославију али Радић је то одбио јер је та Хрватска била мала.

http://www.novosti.rs/додатни_садржај.524.html:352886-Kralj-ponudio-razlaz

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
пре 26 минута , majoр said:

2. грешка: по повратку са мисије у Сплиту, Војвода Мишић предлаже 1918. да се прошири Краљевина Србија а никако да се ствара нека држава са Хрватима и Словенцима.

Само је питање колико је то тада било реално, односно колико је било могуће. У једном сведочењу Владике Николаја, који се у једној ситуацији нашао да буде преводилац Николи Пашићу, рекао је даљ је дошао енглески високи представник и ултимативно рекао или југославија или ништа, нема ништа од проширења Краљевине Србије онако како је Србија то замислила. Натерали су нас, под претњом да ће нас сада Антанта напасти, и да се повучемо из Албаније, из оних области које смо сматрали историјски нашима и где је живео српски народ.

Подели овај одговор

Линк према одговору

Креирајте налог или се пријавите да би коментарисали

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструјте се да би приступили друштву видовдан форума, једноставно је!

Register a new account

Пријави се

Већ имате налог, пријавите се овде

Пријави се сада
Sign in to follow this  
Followers 0

• На теми су присутни   0 members

No registered users viewing this page.