Кратки видео водич за напредније кориштење форума:

Снежана

Историја у слици

85 одговора у овој теми

15977056_10154715295306628_1073337145784

"Спреми ми белу торбу, - кажем жени - двоје ланене гаће, двоје чарапе, ко и досад кад сам полазио у ратове. А жао ми жене - ни са њом нисам средио. Болесна је. Деца се у њој не примају. Троје је родила, а ниједно се није одржало.
Мајка ми певца испекла, по обичају, ко да ћу на свадбу, а три дана сам косио на сирћету и на перју белог лука - ал, ајд, кад је таки обичај да Србин добро једе кад у рат и у смрт полази."

Књига о Милутину, аутора Данка Поповића

http://www.uciteljneznalica.org/upload/ebook/1060_Popović, Danko - Knjiga o Milutinu.pdf

3 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Подели на другим страницама

Извештај војводе Мишића краљу Александру по повратку из Сплита:
"Из свега што сам чуо и видео ја сам дубоко зажалио што смо се ми на силу Бога обмањивали некаквом идејом братства и заједнице... Сви они једнако мисле, то је свет за себе, ма са каквим предлогом да се појавиш... ствар је пропала...
Ништа се не може зајажити, ничим што би јој се понудило.
Ја сам са тим начисто. Двоје нам као неминовно предстоји: потпуно се отцепити од њих, дати им државу, независну самоуправну, па нека ломе главу како знају, а друго је, управо прво, да у земљи заведемо војну управу за двадесет година и да се земља сва баци на привредно и економско подизање, далеко од свих политичких утицаја. Ако то не може, онда се отцепити, дати им њихову државу.
Границе ће бити где их ми повучемо, а ми ћемо их повући не онде где наше амбиције избијају на површину, него онде где историја и етнографија кажу; где каже језик и обичаји, традиција и најзад где се сам народ по слободној вољи определи, па ће бити и право и Богу драго.
А Италијани? Нека им је са срећом. Нека се они Хрватима усреће. Ја сам дубоко уверен да се ми њима нећемо усрећити... Ти су људи сви одреда, прозирни као чаша, незајажљиви и у толико мери лажни и дволични да сумњам да на кугли земаљској има већих подлаца, превараната и саможивих људи.
Не заборавите Височанство, моје речи. Ако овако не поступите сигуран сам да ћете се љуто кајати."

Цитат из белешки господина Милорада Павловића из марта 1919. године. Иначе господин Павловић је био секретар Живојина Мишића.

16708623_10154795039676628_5970932470031

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

IMG_1485524450890.thumb.jpg.b6fe70a19a5c

У VI веку, у Јерусалиму, на самрти Свети Сава Освећени је изрекао налог и предсказање да се икона Пресвете Богородице Млекопатитељице заједно са његовим штапом (Патерице), завешта и да се да будућем принцу са Запада који буде носио његово име и који ће, као поклоник, доћи у манастир. Прошли су векови, а предсказање се остварило тек почетком XIII века, кад је у манастир дошао српски монах Сава. Сваки пут кад би Свети Сава приступио на поклоњење у манастиру, свети штап Светог Саве Освећеног је падао, а икона Млекопитатељница се померала. Како се три пута то чудо понављало, у три дана, монасима је постало јасно да је у питању испуњење вековног аманета. Пришли су Светом Сави Српском, упознали га са пророчанством и дали му свете поклоне. Тако је први српски архиепископ на дар добио Патерице (штап) Светог Саве Јерусалимског, икону Пресвете Богородице Тројеручице, која је припадала Светом Јовану Дамаскину и икону Пресвете Богородице Млекопитатељнице. Данас се икона Свете Богородице Млекопитатељнице чува у Кареји, икона Свете Богородице Тројеручице се налази у Хиландару, док се штап Светог Саве чува у карејској келији Бреображења, коју до данас сви зову Патерица.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

16729565_934579530011984_693655873281838034_n.jpg.a0009baa867d683376213fe71fe45d78.jpg

Албанска голгота

16711779_933995926737011_8018995373919701580_n.jpg.ebddaa0b9725538e0aa92aa2389a27cd.jpg

Превоз рањеника у позадину

Извор

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Војска Републике Српске (1992-1995) - Чувари Мајевице

FTzdRz5XbZo.jpg

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Борци ВРС у околини Дервенте 1992. године

FTO2OtjS_lE.jpg

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Борбе за дервенту,1992.

9Bv0apnAWZA.jpg

omGT1If1wFY.jpg

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Креирајте налог или се пријавите да би коментарисали

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструјте се да би приступили друштву видовдан форума, једноставно је!

Register a new account

Пријави се

Већ имате налог, пријавите се овде

Пријави се сада

• На теми су присутни   0 members

No registered users viewing this page.