Кратки видео водич за напредније кориштење форума:

Далматинац

Разни цитати, народне изреке и поучне приче

97 одговора у овој теми

" Proci ce sve. Samo dusa, obraz i ono sto je dobro, ostaje vecno."

Patrijarh Pavle

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Подели на другим страницама

Невероватно је како мало знамо о себи, свету, око себе и животу који живимо. Тек велике и ненадане среће или тешки ударци и велики губици казују нам да је живот човеков много богатији и сложенији него што слутимо, да је све у њему двоструко и вишеструко, двозначно и многозначно, све, од насладе и радости до бола и пропасти, од најмање ситнице па до самог постојања као таквог. Све се ту мења и понавља: више пута се човек рађа, наизменце расте и пада, оздравља и болује; више пута мре и умире и васкрсава; и све то што му се догађа готово увек је непредвидљиво и стога наизглед пуно противречности, тешко схватљиво и необјашњиво, а крај му се губи у магли, ћутању и забораву.

АНДРИЋ

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

ЉУБАВ је велико осећање, које нас зближава са Богом, јер Бог је љубав(1.Јн.4,8). У љубави је срећа јединствена; она је у стању да нам помогне да превазиђемо све потешкоће и да победимо гордост и егоизам. Али не разумеју сви правилно шта је љубав. Љубављу често погрешно сматрају она пријатна осећања, која ми имамо када се према нама добро односе. Међутим, то није љубав. Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли тако и цариници? Лако је пријатно волети човека кад је он поред вас и када нас обасипа радошћу. И ако нам којим случајем разговор са ближњим не одговара, ми истог тренутка мењамо свој однос према њему,често у дијаметрално супротан. "Од љубави до мржње је један корак". Али то значи да смо ми заправо волели погрешном љубављу, тј. да је наша љубав према ближњем била из користи. Допадала нам се она пријатност коју је емитовало општење с њим, а када је то нестало, нестала је и љубав. Испоставља се да смо ми волели човека као ствар која нам је потребна; чак не ни као ствар, већ као намирницу-укусну храну коју смо појели и заборавили укус. Тако, дакле, истинска љубав не тражи већ ДАЈЕ. У томе и јесте права радост љубави. Радост од добијања нечег је радост материјалне природе, из користи, а од давање некоме - истински и вечна. ЉУБАВ- то је служење. Сам је Господ наш Исус Христос, кад је опрао ноге апостолима на Тајној Вечери, рекао: "Кад вам, дакле опрах ноге, ја Господ и Учитељ, и ви сте дужни да једни другима прати ноге. Јер сам вам дао примјер да, као што ја учиних вама, и ви чините (Јн.13,14-15)." И Христос нас воли не због овог или оног, већ једноставно зато што смо ми Његова деца. иако смо грешни, непослушни и духовно болесни, али управо болесно и слабашно дете родитељи воле више.

Свештеник Павле Гумеров

3 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

У једној пећини живео је стари монах који годинама није излазио из ње; само му је храну доносио један од братије из суседног манастира. Једног јутра, уместо тог брата, храну је донео игуман манастира. Сав тужан поче се жалити старом монаху.

- Знате, оче, манастир ће нам опустети, нема нових монаха, мошти немамо да би нам свет долазио. Некако смо се и ми отуђили к'о да смо нека изумирујућа врста. Братија једва да говоре један са другим, свако сваком смета.

Старац га саслуша и поче да се смеје.

- Ви тужни? Па зар је то могуће на таквом месту?

- Каквом месту? - упита игуман.

- Па међу вама је један свети човек, а ви очајавате и тугујете.

Игуман се замисли док је силазио ка манастиру. Размишљао је у себи, ко ли би могао бити тај свети човек и у сваком налазио много мана. По повратку у манастир исприча братији шта је чуо.
Али од тада се у манастиру рашири нека чудна радост! Сви су били весели и пажљиви један према другом. Свако је на свакога „сумњао“, сви су пазили на друге, слушали их и уважавали.

То је и народ приметио и почео је са радошћу долазити код њих. И братство се увећа.

Игуман тада оде поново старцу.

- Оче, схватио сам поуку; све сам их посматрао пажљиво и детаљно, сви су злата вредни, ја нисам могао да замислим шта имамо док их нисам почео помно пратити.

Старац се насмеја и рече:

- У свим људима има доброте само ми смо криви што прво у сваком тражимо оно најгоре.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

"Мудар човјек се често нада да неће бити у праву...не зато што има погрешне процјене него зато што су оне углавном тачне."

Срђан Мркаја   "Култ"

Подели овај одговор

Линк према одговору
пре 13 минута , Даниела said:

У једној пећини живео је стари монах...

ima jos nesto slicno tome:

heven-1.jpg

Jednog je dana Čovek imao priliku popričati s Bogom te ga upita:
- "Gospode, bilo bi mi zadovoljstvo znati kako izgledaju Pakao i Raj."

Bog ga odvede do dvoje vrata. Otvori jedna od dvoje vrata i dozvoli mu da pogleda unutra. Na sredini sobe, stajao je veliki okrugli sto. Na sredini stola, nalazila se velika posuda, s jako finom i mirišljavom hranom. Čovek oseti kako mu navire voda na usta. Osobe koje su sedele za stolom bile su izrazito mršave, ljubičaste boje i bolesnog izgleda. Izgledali su svi izgladnelo. Imali su kašike s jako dugačkim drškama koje su bile pričvrščene na njihove ruke. Svi su mogli dohvatiti tanjir s hranom i uzeti malo, ali kako je drška kašike bila duža od njihove ruke, nisu mogli staviti hranu u usta.
Čovek se stresao na sam pogled njihovog jada i njihovih patnji.

Bog reče:
- "Upravo si video pakao!"

Bog i Čovek se uputiše prema drugim vratima. Bog otvori druga vrata. Scena koju je Čovek ugledao bila je identična prethodnoj. Bio je tu veliki okrugli sto, posude prepune fine hrane, koja mu je opet naterala vodu na usta. Osobe za stolom su isto imale kašike dugih dršaka, ali ovaj su put, osobe bile dobro nahranjene i srećne, te su razgovarale međusobno, zadovoljno se smeškajući.

Čovek reče Bogu:
- "Ne razumem!"

- "Jednostavno je, - odgovori Bog, - sve zavisi o jednoj veštini. Ovi su naučili hraniti jedni druge, dok oni drugi ne misle na ništa osim na sebe same!

3 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Креирајте налог или се пријавите да би коментарисали

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструјте се да би приступили друштву видовдан форума, једноставно је!

Register a new account

Пријави се

Већ имате налог, пријавите се овде

Пријави се сада

• На теми су присутни   0 members

No registered users viewing this page.