Кратки видео водич за напредније кориштење форума:

Ayla

О моралу... ми, морални

109 одговора у овој теми

Vikipedija kaže:

Moral  u najširem je smislu oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila, običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice. Moral određuje kako ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvaćaju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulirajući međuljudske odnose. Moralna pravila nisu apsolutno važeća, već se razlikuju i vremenski i prostorno. Utoliko je pojam morala blizak pojmu etosa.

Za razliku od pozitivnih zakona, moralna pravila - kada su prekršena - ne donose političke ili ekonomske sankcije. Kao sankcije nemoralnog ponašanja javljaju se grižnja savjesti, prijekor ili bojkot okoline.

Na moral utječu: svijest ljudi, vaspitanju u porodici, religija, tradicija, životno iskustvo i politika. Pravni propisi imaju svoj izvor u moralnim zakonima. Moralni zakoni i pravni propisi jaki su obrambeni mehanizam društvene zajednice, pogotovo u slučaju opasnosti.

U filozofskom značenju, pojam morala (ili moralne filozofije) istoznačan je s praktičkom filozofskom disciplinom etikom. Glavne su teme moralne filozofije ili etike dobro i ispravno djelovanje.

Dakle, to kaže Viki, a vi šta kažete na to, i kako vi definišete moral?

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Подели на другим страницама

морал, моралне норме су променљива друштвено социјална категорија, постоји нешто много дубље, битније и меродавније, савест коју је Бог усадио у сваког од нас и дао је сваком по мери његовој, моралне норме могу да буду ограничавајуће, савест никада.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Sviđa mi se odgovor.
Znači, dao nam je da definišemo granice prihvatljivog, i principe koji karakterišu dobro u nama. Tih granica smo svjesni, i trudimo se da ih ne narušimo. Nisu kod svih iste, i pomjeramo ih sa razvojem svijesti. Prihvatamo momente koji su nekada bili neprihvatljivi, jer dajemo svima slobodu koja je i nama data, kao dar, ili kao teret...sada me interesuje da li su naše norme iste kada odmjeravamo sebi, i kada to isto radimo drugima?

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Објавио (уређено)

пре 35 минута , Снежана said:

морал, моралне норме су променљива друштвено социјална категорија, постоји нешто много дубље, битније и меродавније, савест коју је Бог усадио у сваког од нас и дао је сваком по мери његовој, моралне норме могу да буду ограничавајуће, савест никада.

zato hriscanski moral nema veze sa ovom gore komunistickom definicijom morala koju je ajla napisala, hriscanski moral je baziran na savijesti, a sama savijet je direktno od svetoga duha, vec kako je kome dato

Уређено од Кордун
3 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
3 minutes ago, Кордун said:

zato hriscanski moral nema veze sa ovom gore komunistickom definicijom morala koju je ajla napisala, hriscanski moral je baziran na savijesti, a sama savijet je direktno od svetoga duha, vec kako je kome dato

Pomenuto je da -  ''Na moral utječu: svijest ljudi, vaspitanju u porodici, religija, tradicija, životno iskustvo i politika.'' Ja se tu slazem.

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Управо сада, Кордун said:

Zar onda ne treba da smo tolerantniji, i da njime ne mlatimo kao kletvom?

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Управо сада, Далматинац said:

Pomenuto je da -  ''Na moral utječu: svijest ljudi, vaspitanju u porodici, religija, tradicija, životno iskustvo i politika.'' Ja se tu slazem.

na mene ne uticu, nikad se nisam ravnao po okolini, jos manje p opolitici, ravno sam se po svojoj savijesti, uvijek tako, sad moze biti da ja nisam normalan, al ova gore definicija veze sa mnom nema, al ozbiljno, ja obicno uvijek krecem od sebe kad o necem nemam formirano misljenje i kada sam prvi puta procitao definiciju morala na wikipediji slogiro sam se u mali mozak

3 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Креирајте налог или се пријавите да би коментарисали

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструјте се да би приступили друштву видовдан форума, једноставно је!

Register a new account

Пријави се

Већ имате налог, пријавите се овде

Пријави се сада

• На теми су присутни   0 members

No registered users viewing this page.