Кратки видео водич за напредније кориштење форума:

Sign in to follow this  
Followers 0
Dalibor

Просјаци

8 одговора у овој теми

Драги форумаши, интересује ме колико често се сусрећете са "просјацима" и просјацима на улици, у пекари, испред храма, у аутобусу? И још важније, како се односите према њима? Имате ли неки принцип ког се држите?

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
Подели на другим страницама

Srijećem ih, kao i svi. Pomognem koliko mogu, mada me savjetuju mnogi da ne činim to. Daju mi i objašnjenje, ali kiflica koju ću dati gladnom djetetu, ili bilo kakva druga pomoć u hrani ili odjeći, ne mogu učiniti zlo. Razumijem zašto mi to i govore, ali neka shvate i mene, ti što ne odobravaju.
Prije par godina, dok sam čekala da se završi operacija mog oca, sjedjela sam sama na klupi, i prišla mi je djevojčica. U ruci je držala komad hleba, i pružila mi ga je. Uzeh ga ne razmišljajući, dok sam čekala njeno pitanje, ili bilo šta drugo. Sjela je pored mene i zamolila me da pojedem to, jer je primijetila da satima sjedim, i predpostavila je da sam gladna. Gledala sam njenu obuću, odjeću, čupavu kosicu...a opet izgledala je veselo i bila mi je dar toga dana. Objasnila je da prosi ispred KC-a, i da ne ide u školu, a voljela bi da nauči da čita... zaboravila sam njeno ime, ali njeno djelo, nikada.
Kada su me pozvali nakon operacije, da mi kažu da je moj tata dobro, i da se nadaju najboljem, ona me je čvrsto zagrlila, moja mala nova prijateljica...
Pored svevelike familije, svedobrih prijatelja, ja bih bila sama, da nije bilo nje, koja prosi pred KC-om.

Ona je pomogla meni, a ja imam obavezu da pomognem njima, koliko i kako mogu.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Свиђа ми се прича, претпостављам да је то последњи пут да си видела ту девојчицу?

Имам осећај да је у последње време све више просјака и правих и лажних тако да човек не може равнодушно да пролази поред њих, а опет ни да дозволи себи да буде наиван превише. Ипак, ја се обично држим оне, ко тражи не даји му (крајност је они што псују ако им не помогнеш), а ко смирено само држи испружену руку подај му. 

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Hristos je rekao, ako das prosjaku i nahranis ga, kao da si mene nahranio.

Ovde u NL i nema prosjaka, ima ih poneki ovisnik od droge, prose za 1euro ispred marketa da bi kupili drogu

e njima ne dajem jer znam da imaju primanja, mesto za boravak i tri obroka(drzava brine o njima)

U Srbiji dajem skoro svakom. Ciganima samo kupim hranu ili deci sladoled jer oni prose profesionalno tj. nisu gladni

barem iz mog iskustva i koliko sam ja videla. U nasem selu ih je bilo dosta, i secam se jednom dam ja malom cigi od 7god

nesto para,sazalim se,on rece nema za hleb, rekoh ajde da vidim da li ce zaista kupiti hleb, i pratim ga ja a on na kiosk

kupi cigare, ja ga za gusu, rekoh jeli bre ti rece da ti treba za hleb a kupujes cigare, a on meni pa moram da pusim kad sam nervozan :default_419:

ciganska posla.

5 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору

Сиромашних у овој земљи не фали сигурно. Али ипак је лепо знати да је новац отишао у праве руке. И наравно, стоји оно да просјаку треба дати као већем од себе. 

Ипак, није тајна да постоји просјачка мафија, да многи просе за интересе озбиљнијих играча. И у свему томе је тешко препознати где има простора за истински добро дело. Једно од решења које ми пада на памет је посредовање свештеника, који опет знају стање у својим парохијама и лакше препознају ко заиста преживљава а ко само живи од доброћудности и наивности сународника. Не знам да ли издвајају од прилога некад за такве ствари или организују посебне фондове... Мислим да је већином све ствар добре воље појединаца.

2 people воле ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
6 minutes ago, Dalibor said:

Једно од решења које ми пада на памет је посредовање свештеника

Pa vidis, nasa parohija je tako i uradila, posle nekoliko godina slanja humanitarne pomoci za Srbiji i Kosovo, sleperi

su na odrediste uvek stizali poluprazni. Odgovor vozaca je bio, pa sabilo se. Od tada nas prota ide sa svakim sleperom i licno deli i stvari i novac

kako on kaze, iz ruke koja daje u ruku koja prima :) 

Najvise me je dirnuo njegov primer kao pravog milostivog pastira kada je videvsi siromaha na ulici sa poderanim cipelama,izuo svoje cipele i dao njemu.

To ces danas retko sresti.

1 person воли ово

Подели овај одговор

Линк према одговору
пре 1 минут , Sofija said:

Pa vidis, nasa parohija je tako i uradila, posle nekoliko godina slanja humanitarne pomoci za Srbiji i Kosovo, sleperi

su na odrediste uvek stizali poluprazni. Odgovor vozaca je bio, pa sabilo se. Od tada nas prota ide sa svakim sleperom i licno deli i stvari i novac

Је л престао терет да се сабија? :D 

Подели овај одговор

Линк према одговору

Креирајте налог или се пријавите да би коментарисали

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Региструјте се да би приступили друштву видовдан форума, једноставно је!

Register a new account

Пријави се

Већ имате налог, пријавите се овде

Пријави се сада
Sign in to follow this  
Followers 0

• На теми су присутни   0 members

No registered users viewing this page.